Pohybová aktivita stomiků

Že cvičení a stomie nejdou dohromady? Je tomu právě naopak! V České republice existuje speciální cvičební program pro pacienty se stomií s názvem S Radimem v kondici. Krok po kroku vás seznámí se vším, co ohledně fyzické aktivity po operaci potřebujete vědět. Důležité je nespěchat a poslouchat svoje tělo. Cvičení hraje velmi důležitou roli po operaci stomie, mimo jiné totiž nejlépe funguji jako prevence proti parastomální kýle.

V programu se dozvíte:

 • co můžete udělat pro maximální snížení rizika vzniku parastomální kýly
 • jak a kdy začít s pohybem po operaci
 • jak je to s pohybem během onkologického onemocnění
 • proč a jak je důležité posilovat pánevní dno
 • čemu se věnovat, pokud je stomie dočasná
 • jak bezpečně vstát z postele
 • na co si dávat pozor při zvedání věcí

Všechny tyto informace naleznete v brožuře, o kterou si můžete zavolat na bezplatnou StomaLinku® 800 122 111. K dispozici je dále i edukační DVD, ve kterém naleznete, jak správně provádět cviky obsažené v programu S Radimem v kondici. 

Podívejte se na příbeh stomičky, které cvičební program S Radimem v kondici pomohl s návratem do jejího života a k tomu, co má ráda. Stomie není překážka.


Jednotlivé fáze programu jsou rozděleny podle obtížnosti.

Zelená fáze

Začínáme… A to hned v nemocnici po operaci. Tuto fázi nepřeskakujte i pokud jste již dlouholetým stomikem. Pomůže vám to lépe zvládat náročnější cviky v dalších fázích programu.

V této fázi se hodně věnujeme posilování středu těla, a to jednoduchými, nenáročnými cviky, kterých se nemusíte bát. Přečtětě si dále podrobnosti o technikách jednotlivých cviků a pojďte do toho s námi.

Jednotlivé cviky ze zelené fáze a videa k jejich provedení naleznete zde.


Modrá fáze

Po několika týdnech pravidelného provádění cviků z I. zelené fáze můžete, když se cítíte připraveni, přejít na II. modrou fázi. Doba, po kterou se věnujete každé fázi, závisí na mnoha faktorech. Zejména na vašem zdravotním stavu, zdatnosti, rychlosti hojení a dosavadním životním stylu. S cviky ze II. modré fáze začněte až tehdy, když zcela zvládnete ty z I. zelené fáze.

Jednotlivé cviky z modré fáze a videa k jejich provedení naleznete zde.


Fialová fáze

Pokud již provádíte cviky z II. modré fáze bez problémů a hladce, je čas jít dál ke cvikům ze III. fialové fáze

 • Cviky ze všech fází samozřejmě můžete kombinovat dle toho, jak vám vyhovují.
 • Volte takové cviky, které vám nejvíce pomáhají a jsou pro vás nejpříjemnější.
 • Každý den si vyberte 3 nebo 4, které vám nejvíce vyhovují, a v průběhu týdne je můžete obměňovat.
 • Zkuste se věnovat cvičení opravdu každý den. Alespoň trocha fyzické aktivity, ale pravidelně je tou nejlepší cestou, jak zlepšit kondici dlouhodobě a snížit riziko vzniku parastomální kýly.

Jednotlivé cviky z fialové fáze a videa k jejich provedení naleznete zde.