Krátce po operaci

Je zřejmé, že život po operaci bude trochu jiný. První dny i týdny mohou převažovat smíšené pocity. Můžete se cítit zmatení, přecitlivělí, můžete mít špatnou náladu a strach z toho, co bude dál. Naopak může přijít i pocit úlevy od bolesti, která vás sužovala. Všechny tyto pocity jsou zcela normální. A jak je všechny zvládnout?

  • Podělte se o ně. V nemocnici se můžete svěřit sestře, která bude mít pochopení pro to, co právě prožíváte. Zároveň se jí nebojte na cokoliv zeptat, je přirozené, že máme spoustu otázek.
  • Hovořte o nové situaci i se svými blízkými, pomůžete tím nejenom sobě, ale i jim. Budou lépe rozumět tomu, co právě prožíváte.
  • Buďte trpěliví. Chvíli potrvá, než se s novou situací zžijete a než se naučíte správně pečovat o stomii. Uvidíte, že po nějakém čase to už budete vše dobře zvládat.
  • Vzdělávejte se. Hledejte informace o životě se stomií, pomůže Vám to vše lépe pochopit a být připraven.
  • Vyhledejte si klub stomiků ve Vašem okolí. Informujte se o tom, co je ve „stomickém světě“ nového a podělte se o své zkušenosti s dalšími stomiky, kteří Vašim pocitům zcela porozumí.

Na co se zaměřit v nemocnici krátce po operaci?

Velmi důležitou roli hraje stomická sestra. Ta nás naučí, jak stomii správně ošetřovat krok po kroku. Zásadní je osvojit si správný způsob výměny stomické pomůcky a správného ošetření kůže v okolí stomie tak, abychom předešli případným komplikacím.

Je určitě praktické, pokud se s ošetřováním Vaší stomie seznámí i Vaše rodina, aby Vám případně mohla pomoci s čímkoliv ohledně péče.

Jak správně ošetřit stomii a aplikovat stomickou pomůcku se dozvíte například v tomto videu:

Nezpomeňte, že z počátku může být Vaše stomie trochu nateklá a až pár dní po operaci se začne postupně zmenšovat. Její pravidelné měření Vám usnadní následné vystřižení anebo vytvarování správné velikosti Vaší pomůcky. Jak správně změřit velikost Vaší stomie se dozvíte ZDE

Výběr správné pomůcky

Začněme spíše otázkou jak poznám, že moje pomůcka není ta správná? Nevhodně zvolená pomůcka nás omezuje v našich každodenních činnostech. Nedrží tak dlouho, jak by měla, podtéká, vyvolává alergickou reakci či jiné podráždění kůže jako například začervenání, maceraci, atd.

Pokud nás pomůcka nikterak neomezuje a neobjevují se žádné z příznaků výše, máme vyhráno. V případě, že se potýkáme se zmíněnými problémy, měli bychom je co nejdříve řešit a vyzkoušet pomůcku jinou.

Může se stát, že pomůcka nám přestane vyhovovat i po několika letech nošení. Důvodem může být například změna okolí stomie z důvodu přibývání či úbytku na váze. A z jakých typů pomůcek je na výběr? Klikněte ZDE. Výběr stomické pomůcky je dobré konzultovat se stomickou sestrou.

Cvičení krátce po operaci

Velmi důležité je bezpečné vstávání z postele! Zároveň je ale více než žádoucí, zaměřit se na cvičení už krátce po operaci. Více informací naleznte v sekci Pohybové aktivity stomiků.

V České republice existuje unikátní cvičební program přímo pro stomiky, který vám pomůže získat zpět fyzickou sílu a tím pádem pomůže i psychické pohodě. Program se jmenuje S Radimem v kondici a nalezněte v něm mimo jiné i tipy, které můžete zužitkovat i krátce po operaci. Pravidelně se také můžete účastnit ONLINE lekcí cvičení s tímto programem, které probíhají každý měsíc. Linky k registraci jsou aktualizovány ZDE