Dvoudílný systém

Dvoudílný systém se skládá z podložky a sáčku. Tyto dvě nezávislé části se spojují přírubovým kroužkem. Podložku byste si měli měnit po 2 až 3 dnech. Nenechávejte si podložku déle na těle, předejdete tak možným kožním komplikacím. Při výměně podložky používejte vždy odstraňovače pomůcek (na bázi oleje anebo silikonu). Podložka vám půjde lépe odstranit a předejdete tím podráždění pokožky.

U dvoudílného systému je výhodou, že si můžete vybrat hned z několika druhů podložek. U některých se otvor pro stomii stříhá nůžkami, u jiných ho můžete tvarovat prsty. Dvoudílný systém je taky vhodný pro stomiky, kteří s péčí o stomii potřebují pomoc druhé osoby. Na trhu jsou také podložky s harmonikovým kroužkem, jejich výhodou je to, že při nacvakávání sáčku na podložku nevyvíjíte žádný tlak na břišní stěnu, což je určitě výhodou krátce po operaci, ale i později.

Podložky a sáčky jsou hrazené zdravotními pojišťovnami. Limit pomůcek je 15 podložek měsíčně pro ileostomiky a urostomiky a 10 podložek pro kolostomiky. Uzavřené sáčky mají limit 60/měsíc a výpustné a urostomické 30/měsíc.

Proč si vybrat právě dvoudílný systém?


Jak správně aplikovat vystřihovatelný dvoudílný systém se dozvíte v tomto videu:

Jak správně aplikovat dvoudílný tvarovatelný systém se dozvíte v tomto videu:

Další videa o dvoudílném systému, například jak aplikovat podložku s harmonikovým kroužkem, či jak aplikovat konvexní podložku, naleznete ZDE

Více také v katalogu stomických pomůcek